Białe wino to doskonały dodatek do wielu przystawek, dań obiadowych i deserów. Wszystko zależy od tego, czy wybierzesz wytrawne, czy słodkie. Jeśli lubisz czasem usiąść wieczorem i wypić kieliszek schłodzonego białego wina, wcale nie musisz iść po butelkę do sklepu. Możesz samodzielnie wyprodukować wino z białych winogron. Wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chciałbyś zacząć robić własne białe wino, w dzisiejszym wpisie znajdziesz kilka praktycznych porad. Przeczytaj koniecznie i… do dzieła!
Czy białe wino jest zdrowe?
Zanim dowiesz się, w jaki sposób zrobić domowe wino z jasnych winogron, przekonamy Cię, że jego umiarkowane picie jest korzystne dla Twojego zdrowia.
Okazuje się, że zawarte w nim przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca, zwiększają jego wydolność, a do tego zapobiegają powstawaniu zatorów tętnic i zakrzepów.
Wino z jasnych winogron dodatkowo zwiększa odporność i działa antyseptycznie, łagodząc podrażnienia. Jeśli to dla Ciebie zbyt mało, to mamy jeszcze jedną dobrą informację. Białe wino zawiera fosfor, dzięki czemu wzmacnia kości.
Jak widzisz, regularne picie wina z białych winogron przynosi wiele korzyści. Oczywiście należy je pić z umiarem, gdyż jak wszystko w nadmiarze, potrafi szkodzić. Jeśli jednak będziesz dawkował sobie przyjemność z picia lampki wina, to z pewnością na tym nie ucierpisz. A z tego, co powyżej wynika, że nawet zyskasz!
Jakie wino z białych winogron zrobić? Wytrawne czy słodkie?
Czym, oprócz smaku, różnią się od siebie wino wytrawne i słodkie? Przede wszystkim zawartością cukru. Wino wytrawne to takie, które ma w sobie nie więcej niż 4-9 gramów cukru na litr. Wino półwytrawne posiada go trochę więcej, gdyż około 12-18 gramów na litr. Jeśli lubisz lekko słodkie wina, możesz zdecydować się na półsłodkie, które zawiera 25-45 gramów cukru na litr. Słodkie wino ma w sobie więcej niż 45 gramów cukru w litrze. Wybór należy od Twoich preferencji, ale także od potraw, z którymi będziesz chciał połączyć białe wino domowej produkcji.
Białe wino, słodkie i wytrawne – jak je łączyć z potrawami?
Każdy rodzaj białego wina powinno się podawać z innymi potrawami. Możesz pić je oczywiście solo, ale jeśli zechcesz podać je do obiadu, warto wiedzieć, które będzie najlepsze.
Jeśli chcesz zrobić wino z jasnych winogron, które będzie pojawiało się głównie w towarzystwie dań obiadowych, postaw na białe, wytrawne lub półwytrawne.
Ciężkie i wytrawne nada się idealnie do ryb, wieprzowiny, drobiu i warzyw. Półwytrawne lepiej jest podawać do dań orientalnych, śródziemnomorskich i wieprzowiny oraz przystawek, takich jak włoskie sery i oliwki. Wina słodkie i półsłodkie najbardziej pasują do deserów owocowych i tych z kremami.
Jak przygotować wino z jasnych winogron krok po kroku?
Już wiesz jaki rodzaj wina chciałbyś wyprodukować w domowych warunkach? Zacznij od przygotowania wszystkich potrzebnych składników i akcesoriów.
Niezbędne akcesoria
Niezbędne będą: gąsior w wiklinowej osłonie, rurka fermentacyjna, duży garnek, gaza i wąż do spuszczania wina. Oprócz sprzętu, kup również drożdże winne i pożywkę dla drożdży, a także około 10 kg jasnych, dojrzałych i dobrych winogron, i cukier, wedle preferencji.
Domowe wino krok po kroku
Zanim zaczniesz domową produkcję wina, kilka dni wcześniej przygotuj matkę drożdżową, postępując zgodnie z zaleceniami producenta, zamieszczonymi na opakowaniu produktu. Następnie przebierz dokładnie owoce. Jeśli któreś zaczynają się psuć, koniecznie je odrzuć. Z pozostałych przygotuj moszcz, miażdżąc winogrona w dużym garnku. Miazgę od wartościowego soku oddzielisz (oczywiście, kiedy przyjdzie na to czas!) za pomocą gazy.
Jeśli chcesz, by Twoje wino było słodkie, zagotuj wodę, rozpuść cukier i zalej winogrona wraz z matką drożdżową kilka dni wcześniej. Wyparz dobrze gąsiora, a następnie przelej do niego gotowy moszcz. Całość zamknij korkiem z rurką do fermentacji.
Fermentacja
Fermentacja trwa od 2 do 3 tygodni. Białe wino powinno fermentować w temperaturze 22 stopni Celsjusza. W tym czasie będzie się uwalniał dwutlenek węgla, więc uważaj, aby temperatura nie wzrosła w gąsiorze powyżej 30 stopni. Gdy cały proces zakończy się, jak najszybciej należy ściągnąć wino znad osadu z drożdży.
Dlaczego jest to tak ważne? Chodzi o zatrzymanie smaku i aromatu. Ściągnij wino przez rurkę, którą umieścisz ponad osadem, do osobnego, czystego naczynia. Rozlej białe wino do osobnych butelek, a następnie - zakorkuj je. Pozwól mu leżakować w ciemnym miejscu w temperaturze 10-12 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest, że jeśli podczas leżakowania zauważysz, że pojawia się osad, będzie trzeba je przefiltrować, więc dla pewności, po ściągnięciu z gąsiora możesz wykonać filtrację. Jeśli planujesz trzymać wino przez długi czas, warto zdecydować się na siarkowanie napoju. Dzięki temu będziesz miał pewność, że się nie zepsuje.
To wszystko. Twoje domowe białe wino jest gotowe, możesz je teraz zasmakować!