Produkt dnia
DROŻDŻE WINIARSKIE GV S107 50g do wina białego
DROŻDŻE WINIARSKIE GV S107 50g do wina białego

28,00 zł

22,76 zł

szt.
0,75 l Butelka na wino Rheinwein LP 750  cuvee  (PALETA)
0,75 l Butelka na wino Rheinwein LP 750 cuvee (PALETA)

2 102,22 zł

1 709,12 zł

szt.
Rozszerzacz do drutu na słupek drewniany  -  2 oczka
Rozszerzacz do drutu na słupek drewniany - 2 oczka

2,15 zł

1,75 zł

szt.
DRUT DO WINNIC CRAPAL OPTIMUM ARBOLU Ø 2,70 zwój 550 m
DRUT DO WINNIC CRAPAL OPTIMUM ARBOLU Ø 2,70 zwój 550 m

286,00 zł

232,52 zł

szt.
KONCENTRAT WINOGRONOWY 6,5 L
KONCENTRAT WINOGRONOWY 6,5 L

139,00 zł

113,01 zł

POŻYWKA SPRINGFERM  10 g ORGANICZNA POŻYWKA
POŻYWKA SPRINGFERM 10 g ORGANICZNA POŻYWKA

4,90 zł

3,98 zł

POŻYWKA SPRINGFERM  50 g ORGANICZNA POŻYWKA
POŻYWKA SPRINGFERM 50 g ORGANICZNA POŻYWKA

13,50 zł

10,98 zł

szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak sadzić winogrona? Możesz to zrobić w 4 krokach!

Planujesz założenie przydomowej winnicy, a może chcesz wzbogacić swój sad o kolejne krzewy owocowe, w tym również winogrona? Sadzenie w tym wypadku ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego warto odpowiednio wcześnie sprawdzić nie tylko jakie stanowisko będzie właściwe, ale także – kiedy należy rozpocząć prace. Przekonaj się, jak w zaledwie czterech krokach prawidłowo posadzić winogrono!

1.        Wybór stanowiska – sprawdź, gdzie warto sadzić winogrono

Niestety, nie każde gospodarstwo może pochwalić się odpowiednim miejscem dla winogrona. Sadzenie tych krzewów wiąże się z wyborem odpowiedniego stanowiska, a to powinno charakteryzować się lekkim wzniesieniem o wystawie południowej lub południowo-zachodniej. Wyjątek stanowią jedynie odmiany wcześnie dojrzewające – dla nich odpowiednia będzie ekspozycja południowo-wschodnia. Gleba powinna być gliniasto-piaszczysta, umiarkowanie wilgotna. Zależnie od gatunku różne będzie również jej pH. 

Sam wybór stanowiska jednak nie wystarczy. Pamiętaj, by bezpośrednio przed sadzeniem należy przygotować glebę, przekopując ją i usuwając chwasty. Konieczne może okazać się także jej nawiezienie.

2.        Termin sadzenia, czyli jaka pora roku będzie odpowiednia?

Sadzenie winogrona to nie tylko wybór odpowiedniego stanowiska, ale także – pory roku. W tym wypadku znaczenie ma również gatunek rośliny. Krzewy z odsłoniętymi korzeniami są przeznaczone do sadzenia wiosną, a te dostępne w doniczkach – przez cały rok!

3.        Wybierz odpowiednie sadzonki

Winogrona przeznaczone do sadzenia najczęściej sprzedawane są w doniczkach. Nie wiesz, jaki krzew wybrać, by mieć pewność, że się przyjmie i będzie owocował? Zwróć uwagę przede wszystkim na pęd główny. Powinien osiągać wysokość co najmniej 70 cm i być zdrewniały przynajmniej do połowy. Nie bez znaczenia jest również jego średnica – u nasady powinna wynosić około 5 mm. 

4.        Prawidłowe sadzenie winogrona

Przygotowałeś stanowisko i potrzebne sadzonki winogrona? Sadzenie nie powinno Ci sprawić trudności. Pamiętaj jednak o zachowaniu wymaganych odstępów – powinny wynosić przynajmniej 70 cm od płotu lub ściany, a same krzewy należy sadzić w określonym rozstawie. Najczęściej jest to 1 x 3 m. Dołki przygotowane dla sadzonek należy przygotować na maksymalną głębokość 40 cm. Dzięki temu nie narazisz sadzonek na suszę i zapewnisz im warunki niezbędne do prawidłowego wzrostu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl