Jak założyć winnicę? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Dla wielu, posiadanie własnej winnicy to spełnienie najbardziej romantycznego snu. W rzeczywistości początki mają niestety niewiele wspólnego z szeroko pojętym romantyzmem. Każdy pracujący w tej branży powie Ci, że uruchomienie własnej winnicy to nie lada wyzwanie – nie tylko pod względem finansowym.

Są też dobre strony. Może biznes winiarski nie należy do najprostszych, ale unikalny smak wina i perspektywa dobrego zarobku wynagradza ten trud. Dlatego, jeżeli chcesz podjąć się tego wyzwania, ale nie wiesz, jak założyć winnicę, zaufaj nam! W kilku punktach podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę!

1.    Hobby czy biznes?

Planując stworzenie własnej winnicy, musisz zastanowić się, czy będzie to przedsięwzięcie biznesowe, czy bardziej hobby. Pomoże Ci to w określeniu takich rzeczy jak wielkość winnicy, dobór odpowiednich odmian winogron i czy opracować biznesplan. Ustalenie tych rzeczy z wyprzedzeniem jest bardzo istotne, ponieważ założenie winnicy jest dość kosztowne i jest to zobowiązanie długoterminowe. Musisz również wiedzieć, że inwestycja nie zwróci Ci się od razu. Winorośl wyda swoje plony nie wcześniej niż po 4-5 latach. A potem potrzebujesz kolejnego roku, aby wyprodukować pierwszy rocznik.

2.    Sprawdź wymagania klimatyczne

Aby Twoja winorośl była bujna i dorodna, musisz się upewnić, że warunki panujące na danym terenie będą dla niej wystarczająco korzystne. Zacznij od pozyskania jak największej ilości informacji na temat średnich temperatur w Twoim regionie, długości okresu wegetacyjnego, ilości dni mroźnych wraz z opadami śniegu, czy też deszczu.

Następnie dobierz odmianę idealnie nadająca się do uprawy w Twoim regionie i klimacie w nim panującym.

3.    Wybierz teren, na którym powstanie winnica

Wybór miejsca jest kluczowym punktem w procesie tworzenia własnej winnicy.

Zatem warto rozglądnąć się za dobrze nasłonecznioną działką, położoną najlepiej na południowym zboczu. Winogrona dobrze radzą sobie na stokach ze względu na drenaż, a duża ilość światła słonecznego wydłuża sezon wegetacyjny. Warto dodać, że nadmierna wilgoć mogłaby doprowadzić do pleśni, grzybów czy zgnilizny, a ograniczony dostęp do światła do skrócenia okresu ich wzrostu. 

4.    Sprawdź stan gleby

Odpowiednia gleba stanowi podstawę wzrostu winorośli, zapewniając im niezbędne składniki odżywcze i wodę. Powinna mieć odczyn lekko kwaśny o pH 6,0-6,5, ponieważ winogrona potrzebują gleby bogatej w wapń. Winorośl, w przeciwieństwie do innych roślin, ma trudności z produkcją owoców, jeżeli gleba jest zbyt obfita w składniki odżywcze. A także, jeżeli wokół jej korzeni zebrał się nadmiar wody. 

5.    Wybierz odmianę winogrona

Na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian winogron. Niemniej jednak zakładając winnice w Polsce, najlepiej wybrać te sadzonki, które idealnie nadadzą się do uprawy w panującym tutaj klimacie. I tu pojawiamy się my. Nasza bogata oferta zawiera sadzonki pochodzące z renomowanych szkółek w Europie. Posiadamy odmiany o zwiększonej mrozoodporności idealnie nadające się zarówno do winnic, jak i małych ogródków działkowych. Wszystkie nasze odmiany zostały starannie wyselekcjonowane i posiadają niezbędne certyfikaty.

6.    Dobierz odpowiedni sprzęt 

Aby zamienić winogrona w wino, potrzebny Ci będzie odpowiedni sprzęt. Weź pod uwagę wielkość swojej winnicy, ile wina chcesz wyprodukować w danym momencie i ile miejsca do przechowywania będziesz potrzebować. Po ustaleniu wszystkich tych liczb zapoznaj się z bogatą ofertą sprzętu winiarskiego dostępnego na naszej stronie. Następnie, wybierz ten, który spełni wszystkie Twoje wymagania.

7.    Uzbrój się w cierpliwość

Niezbędnym elementem na drodze do osiągnięcia sukcesu jest bezsprzecznie cierpliwość. Wyhodowanie owoców zajmie kilka lat, a przeobrażenie ich w zysk potrwa jeszcze dłużej. Niemniej jednak jest to przedsięwzięcie, które daje mnóstwo satysfakcji. A wizja własnego trunku o niepowtarzalnym smaku i możliwości dobrego zarobku, z pewnością wynagrodzi każdy trud.

Spełnij swoje marzenie

Założenie własnej winnicy nie należy do najprostszych zadań. Potrzeba dużej wiedzy, czasu i pracy, zanim pojawią się pierwsze owoce tej inwestycji. Dlatego, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy związane z biznesem winiarskim, służymy pomocą! Oprócz sprzedaży nasza działalność obejmuje również usługi związane z zakładaniem winnic. Wejdź na naszą stronę i dowiedz się więcej! 

Jeżeli tak jak nas, kieruje Tobą pasja i determinacja to na pewno osiągniesz sukces! A moment, w którym zobaczysz etykietę ze swoim nazwiskiem, będzie oznaczał, że to wszystko było warte zachodu! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl