Wino to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych na świecie trunków. Wytwarzane jest nieustannie, od tysięcy lat. Proces jego wyrabiania się zmienia, gdyż pojawiają się kolejne nowinki technologiczne. To właśnie one usprawniają produkcję. Jednak od wieków podstawową zasadą jest wybór odpowiedniej odmiany winorośli. Dzięki temu możesz wybierać spośród wielu rodzajów win, a każde charakteryzuje się inną barwą i smakiem. Jakie są odmiany winorośli, czym się różnią i którą najlepiej wybrać? Czytaj dalej i sprawdź, co musisz wiedzieć!
Bacchus – odmiana winorośli znana od lat 30. XX wieku
Bacchus to odmiana białej winorośli, która została wyhodowana w latach 30 w Niemczech. Jest to szczep, który jest całkiem dobrze przystosowany do uprawy w chłodnym klimacie. Jeżeli jesteś zainteresowany sadzeniem go w swojej winnicy, warto, abyś wiedział, że to winorośl o krótkim okresie wegetacji. Charakteryzuje się także wczesnym dojrzewaniem. Co ciekawe, nawet mimo niskich temperatur potrafi mieć sporo cukru w owocach. Przy hodowaniu tej odmiany powinieneś mieć na względzie, że te rośliny nie są zbyt odporne na choroby grzybicze. Zapewnij im właściwą pielęgnację, a będziesz pewny, że wytworzysz z gron wspaniałe wina! Trunki warzone z nie do końca dojrzałych owoców mają cytrusowy smak. Możesz go skojarzyć z aromatem bzu. W tych, z pełni dojrzałych gron, Twoje podniebienie wyczuje posmak muskatu. Jeżeli chcesz wytwarzać wina musujące, to idealny do tego szczep! Trunki z winogron Bacchus są wręcz idealne na lato!
Cabernet cantor – winorośl, która ma wiele owoców!
Inną winoroślą, na którą polecamy zwrócić uwagę, jest Cabernet cantor. To odmiana ciemnego winogrona, która charakteryzuje się niesamowitym aromatem! Co ważne dla przyszłych hodowców, jest to szczep, który świetnie przyjmie się w polskich warunkach klimatycznych. Jest stosunkowo łatwy w uprawie, cechuje go naprawdę wysoka odporność na choroby. Jego jedynym problemem jest to, że przy wzrastaniu latoroślom brakuje sztywności. Cabernet cantor rodzą sporo owoców i szybko się rozrastają. Dzięki temu, że kiście winogron są w miarę luźne, nie są aż tak podatne na gnicie. Ponadto owoce same w sobie mają sporą ilość cukru. Czym charakteryzuje się wino wytworzone z tego szczepu? Jest to czerwony, łagodny, owocowy trunek. Może Ci przywodzić na myśl wino merlot.
Chardonnay – winorośl idealna na doskonałe wina
Jeżeli chcesz postawić na największą klasykę wśród win, wybierz odmianę winorośli Chardonnay. Jest to szczep, z którego wytwarzane są wyśmienite i najsłynniejsze wina na świecie! W polskich warunkach możliwy jest do hodowli jedynie w najcieplejszych miejscach w kraju. Jeżeli jesteś zainteresowany tym, aby zasadzić ten szczep, musisz wiedzieć, że będzie on wymagał od Ciebie sporo pielęgnacji. Może niekorzystnie znosić przymrozki. Jest także dość podatny na choroby, jednak efekt, czyli wspaniałe wino, jest tego wart! Chardonnay jest winoroślą, która dość wcześnie dojrzewa. Charakterystyczne dla niej również jest to, że grona mają bardzo wysoką zawartość cukru. Czym jednak wyróżnia się wino z takich owoców? Ma jasnożółty kolor, a w jego aromacie wyczujesz nuty cytrusów. Trunki, które powstaną w polskim klimacie, zdecydowanie będą rześkie. Warto wiedzieć, że ta odmiana winorośli także nadaje się do przechowywania w beczkach, gdzie możesz wzbogacać je dodatkowymi aromatami.
Johanniter – idealnie znosi niskie temperatury
Johanniter to biała odmiana winorośli, która z dużym powodzeniem może być uprawiana na terenach Polski. Z jakiego powodu? To proste! Świetnie znosi niskie temperatury. Pomimo tego i tak warto zabezpieczyć krzewy przed niekorzystnymi warunkami. Pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony! Szczep nie wymaga dużej pielęgnacji poprzez cięcia. Jakie wino byś uzyskał, jeżeli chciałbyś zrobić je z wykorzystaniem owoców Johannitera? Na pewno cechowało by się łagodnym, ale jednak nieco gorzkawym smakiem. W pierwszej chwili wyczujesz cytrusowe aromaty, a później dotrą do Ciebie jego jabłkowe tony. Trunek wyprodukowany z gron Johannitera może długo leżakować. Jeżeli chcesz, by wino mogło nabrać z czasem głębi smaku, to będzie idealna odmiana dla Ciebie!
Monarch – winorośl doskonała na czerwone wina
Szczep winorośli o nazwie Monarch charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem. Pień krzewu szybko drewnieje. Dzięki temu ta odmiana winogrona jest raczej stabilna i nie wymaga podpierania. Wspaniałą cechą tych roślin jest niebywała wytrzymałość na niskie temperatury. Nawet te, rzędu -26 stopni Celsjusza nie są im straszne! Winorośl Monarch jest również odporna na choroby wywoływane przez grzyby. Z tego szczepu powstaną wspaniałe czerwone wina bardzo wysokiej jakości.
Odmiany winorośli — które wybrać?
Winorośl ma mnóstwo odmian. Każda z nich cechuje się inną wytrzymałością na warunki atmosferyczne, czy choroby. Różnią się także tym, ile uwagi, czasu i pielęgnacji będą od Ciebie wymagać. Jednak z każdych szczepów zrobisz absolutnie odmienne wina. Zdecyduj, czy wolisz wina lekkie i orzeźwiające, czy ciężkie. Możesz z nich wyciągnąć niesamowite nuty smakowe i aromaty. Zadbaj o krzewy w odpowiedni sposób, a wyprodukujesz najwspanialsze wina! Natura Ci odpłaci za wysiłek włożony w ich pielęgnację.