Przygotowanie wina własnej roboty to jednocześnie ciekawe doświadczenie, niebanalna przygoda i powód do dumy. Warto jednak zaznaczyć, że tworzenie pysznego trunku to proces, w którym znaczenie ma każdy kolejny krok. Do tych czynności, które mają kluczowy wpływ na jakość i charakter otrzymanego wina, zalicza się między innymi wybór odpowiedniego momentu na pozbycie się owoców oraz prawidłowe zlewanie trunku. Kiedy usunąć owoce z wina, by ten szlachetny napój wyszedł Ci idealnie? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci uzyskać wino o perfekcyjnym smaku i aromacie!
Fermentacja wina – co musisz o niej wiedzieć?
Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy usunąć owoce z wina, warto nieco bliżej przyjrzeć się samemu procesowi fermentacji tego trunku. Przez pierwsze kilkanaście dni w naczyniu z przygotowanym nastawem zachodzi tak zwana fermentacja burzliwa. To czas, gdy w płynie zmniejsza się ilość cukru, a wzrasta zawartość alkoholu. Ciecz dosyć intensywnie się pieni i staje się cieplejsza. Pamiętaj, że jej temperatura nie może przekroczyć 28°C, ponieważ zabije to drożdże.
Koniec burzliwej fermentacji to dobry moment, by zdecydować o tym, jakie wino chcesz uzyskać. Jeśli ma być ono słodkie, a przepis zakłada stopniowe dodawanie cukru, to warto zacząć dosypywać go do płynu. W kolejnych dniach proces zaczyna przechodzić w tzw. fermentację cichą.
Pierwsze zlewanie – kiedy usunąć owoce z wina?
To, kiedy należy usunąć owoce z wina, zależy głównie od charakteru samego nastawu. Zazwyczaj owoce usuwa się po okresie około miesiąca. To czas, który w zupełności wystarczy, by oddały one cenny, aromatyczny sok. Jeśli przygotowujesz wino z owoców pestkowych, to warto usunąć je nieco szybciej – np. po 3 tygodniach.
Jak rozpoznać, że przyszedł już czas na to, by usunąć owoce z wina? Dosyć łatwo można zaobserwować to gołym okiem – owoce zwykle unoszą się na powierzchni cieczy, a na dnie naczynia widać wyraźny osad.
Decyzję o tym, kiedy usunąć owoce z wina, warto uzależnić także od typu trunku, jaki chcesz otrzymać. Jeśli ma być on mocniejszy, to zwykle zaleca się, by zlać go nieco później. Oto przybliżony czas zlewania dla poszczególnych typów win:
– wina lekkie zlewa się po około 3-5 tygodniach,
– wina stołowe zlewa się po około 4-5 tygodniach,
– wina deserowe zlewa się po około 8-14 tygodniach.
Jak usunąć owoce z wina?
Jak usunąć owoce z wina, gdy uznasz, że to odpowiedni moment, by się ich pozbyć? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci szybko i sprawnie uporać się z tym wyzwaniem.
1. Odrzucenie owoców z wina za pomocą sitka
W sprawnym usunięciu owoców z wina pomoże Ci klasyczne sitko. W pierwszej kolejności wykorzystaj je do wyciągnięcia i odsączenia owoców, które unoszą się na powierzchni cieczy. Kolejno możesz przelać przez sitko także pozostały płyn z osadem. Pomoże Ci to pozbyć się z wina ewentualnych resztek.
2. Specjalne akcesoria do filtracji
Do usunięcia owoców z wina możesz wykorzystać też specjalne filtry i akcesoria filtracyjne. Są one dostępne w niektórych sklepach dedykowanych pasjonatom tego wyjątkowego trunku.
3. Zlewanie wina za pomocą wężyka
Co, jeśli Twoje wino fermentuje w balonie i nie możesz wyjąć z niego owoców? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zlanie płynu za pomocą specjalnego wężyka. Jeden jego koniec umieść w naczyniu z winem, a drugi w czystym pojemniku, do którego chcesz zlać płyn. Po delikatnym zassaniu ciecz zacznie spływać do czystego naczynia, oddzielając się od resztek owoców.
Podstawowe zasady zlewania wina
Jak prawidłowo usunąć owoce i zlać wino, by trunek był gotowy do kolejnego etapu produkcji? Napój, który otrzymujesz po procesie fermentacji, nazywany jest młodym winem. Pamiętaj, że podczas jego zlewania należy zadbać o zachowanie czystości, ponieważ trunek może łatwo ulec zakażeniu. Ten etap produkcji wina jest też dobrym momentem na ewentualne korekty jego smaku. Jeśli nie jest taki, jakiego oczekujesz, możesz dodać do trunku cukru, soku owocowego, kwasku cytrynowego lub miodu.
Po usunięciu owoców z wina i zlaniu trunku należy zatkać balon z płynem za pomocą korka z rurką fermentacyjną. Tak przygotowane naczynie najlepiej umieścić w ciemnym i umiarkowanie ciepłym miejscu (do 21°C). Po upływie kilku tygodni warto sprawdzić, czy trunek stał się klarowny. Jeśli na dnie naczynia utworzył się osad z drożdży, to warto ponownie zlać wino do czystego naczynia. Po uzyskaniu pełnej klarowności trunek będzie gotowy do dojrzewania.
Pracujesz nad własnym winem? Odwiedź Enopol!
Jak widzisz, kwestie dotyczące usuwania owoców z wina i zlewania trunku nie są specjalnie skomplikowane. Nie da się jednak ukryć, że proces produkcji tego szlachetnego napoju wymaga nieco cierpliwości i uwagi. Bardzo pomocne są w nim także specjalistyczne akcesoria. Jeśli przymierzasz się do przygotowania własnego wina lub jesteś już w trakcie jego fermentacji, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz szeroki wybór praktycznych akcesoriów, które ułatwią Ci pracę na każdym etapie produkcji.